Prawo własności intelektualnej, inaczej zwane prawem na dobrach niematerialnych, to szeroka gałąź prawa. Obejmuje zarówno prawo autorskie, prawa pokrewne, jak i prawa własności przemysłowej wsparte prawem nieuczciwej konkurencji, które na pewnych płaszczyznach wzajemnie się przenikają. Prawa autorskie są prawami twórcy do decydowania o sposobie korzystania z utworu oraz czerpania z niego korzyści. Dzielą się na prawa osobiste (więź twórcy z utworem) i prawa majątkowe (korzystanie oraz rozporządzanie utworem na polach eksploatacji oraz pobieranie z tego tytułu wynagrodzenia). Do praw pokrewnych zaliczają się: prawa do artystycznych wykonań, prawa do fonogramów i wideogramów, prawa do nadań programów oraz prawa do pierwszych wydań oraz wydań naukowych i krytycznych. Prawa własności przemysłowej to przede wszystkim:
– patenty na wynalazki,
– prawa ochronne na wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe,
– prawa z rejestracji na oznaczenia geograficzne,
– prawa z rejestracji topografii układów scalonych.
W dzisiejszym świecie, zdominowanym przez rozwój technologii, innowacyjność oraz należyta ochrona dóbr niematerialnych pozwala przedsiębiorcom zyskać przewagę nad konkurencją. Świadomość prawna w tym zakresie jest na tyle istotna, gdyż niekiedy na pozór wydawałoby się, że niewinne decyzje biznesowe lub działania w Internecie mogą naruszać cudze prawa autorskie lub prawa własności przemysłowej, a także mogą stanowić czyn nieuczciwej konkurencji. Rozwijając renomę swojej firmy, należy z jednej strony wystrzegać się naruszania cudzych praw, a z drugiej – odpowiednio zabezpieczyć własne interesy w zakresie praw na dobrach niematerialnych, dlatego też buduję świadomość Klientów w tym obszarze.
Doradzam Klientom w sporach z Twórcami, jak i Twórcom w sporach z podmiotami naruszającymi ich prawa autorskie do utworów oraz prawa własności przemysłowej.
zapraszam do kontaktu.